Poznala som muža

Autor: Miriam Králiková | 22.7.2013 o 21:19 | Karma článku: 8,78 | Prečítané:  1212x

Poznala som muža. Na rodinných oslavách s ľuďmi, ktorí sa krvou radili k jeho príbuzným, kde boli konverzácie nasýtené zdrobneninami a večne omieľanými frázami, sa zúčastnení, najmä tí úspešnejší, radi bavili o úspechoch. O svojich. Nikto z nich nezdolal Ká dvojku ani neprekonal v šprinte Usaina Bolta, ale mali dosť peňazí aby poslali deti na prestížne školy, dosť peňazí na bazén, v ktorom nemali čas sa okúpať, proste mali dosť peňazí. Čo mohlo byť viac?

Veď nič. Vo svete, kde sa dajú za peniaze zohnať atraktívnejšie krivky či kus vesmírneho telesa sú financie – veľa financií vstupenkou do raja neobmedzených možností. Akurát, že táto rajská záhrada má aj svoj drahý plot s ostnatým drôtom, bránu a kľúč.

A tak tam medzi nimi len tak stál a až doma na fotke, ktorá zachytávala neúspešnú diskusiu o úspechoch si všimol, že hlavu má neprirodzene stiahnutú medzi ramenami. Lesk jeho výstupu na úspešne zdolanú osobnú Ká dvojku zanikol v oslňujúcej sláve kariérneho rastu nejakého strýka z druhého kolena. Možno aj z tretieho. Sny a sníčky o veľkolepých cestách s batohom a jednými ponožkami sa zdali byť akési detinské. Naivné. Príliš lacné. A tak sa neskôr o pár rokov znovu pristihol. Pri tom ako ráta peniaze a plánuje vydarenú budúcnosť, ktorou bude môcť prispieť do diskusie o ozajstných úspechoch. Oni ho ocenili a on zažiaril. A to je celé.

A potom si znovu pozeral tie fotky a porovnával ich s tými z minulého roka. Hlavu už mal hrdo vztýčenú, no bol o čosi starší, smutnejší. Skutočné sny o lacných cestách vymenil za trojsekundovú chvíľku slávy, ktorá podporila jeho ego. Brány do raja sa pred ním pomaly otvárali.

Prešlo pár rokov a on mal svoj veľký prázdny dom a aj bazén, v ktorom nemal čas sa okúpať a jeho deti študovali na najlepších školách, ktoré si nevybrali. Splnil všetky kritériá a brána od rajskej záhrady sa za ním zatvorila. Bol tam. Medzi podnikateľmi, bankármi, majiteľmi úspešných firiem, politikmi a inými bohatými ľuďmi bohatého sveta. Pil drahé drinky, počítal svoje peniaze v trezoroch a veľmi usilovne pracoval. Ten raj totiž nebol vrcholnou métou jeho snaženia. Zistil, že cieľ je kdesi oveľa vyššie a s pribúdajúcimi úspechmi sa bude jeho trojsekundová chvíľka slávy vždy naťahovať a naťahovať až pokryje celý jeho životný priestor. A tak sa z veselého muža, ktorému nevadilo nosiť zaprášené topánky, čo ho niesli tými lacnými cestami až na vrchol Ká dvojky stal osamelý boháč žijúci v zamrznutej chvíľke slávy zamknutý v zdanlivom číselnom raji. Stal sa otrokom vlastných peňazí.

Tento príbeh nemá nečakaný zvrat a končí sa smutne. Tak ako všetky ľudské príbehy, v ktorých človek vymenil šťastie za úspech.

V každom z nás je takýto nešťastný muž ženúci sa za prestížou a pozlátenou matériou, ktorá nikdy úplne nenaplní naše duše šťastím. Žije si zamknutý v raji, ktorý sa časom zmenil na peklo. Kľúč máme my a dokonca aj v tejto chvíli ho odtiaľ môžeme pustiť. Myslím, že by si veľmi rád obul svoje staré topánky a zdolal zas iný vrchol, naplnil iný sen. Najlepšie nejaký svoj.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.

KOMENTÁRE

Kto robí Slovensku v Amerike reklamu? Aj statočný pes a splašený medveď

Krajinu často zviditeľnia iba virály.


Už ste čítali?