Králův Kríž, život Ježíše a příběh světa

Autor: Miriam Králiková | 3.4.2013 o 0:22 | Karma článku: 12,84 | Prečítané:  304x

Keď teológ napíše knihu, automaticky očakávam, že bude o Bohu. Timothy Keller je zároveň kňazom a už názov samotného diela ma ako potenciálneho čitateľa nabáda k predbežným záverom, že jediné, čo vo mne uspokojí, bude chuť na náboženskú literatúru. Píšem predbežné a viem veľmi dobre prečo. Kráľov kríž totiž vôbec nie je (iba) o Bohu.

Knihy, ktoré ma priťahujú bez prečítania jedinej strany beriem do rúk vždy akosi opatrnejšie. Citlivo a prehnane pokojne. Majú ducha, charizmu autora, posolstvo pre dušu, v tomto prípade pre moju, ktorú rovnako citlivo oslovujú.

Kráľov kríž je, povrchne povedané, sprievodca Novým zákonom nie len pre začínajúcich samozvaných študentov Biblie, ale tiež pre presvedčených kresťanov, ktorí už texty Svätého písma ovládajú. Pre tých, ktorí kázaním žijú a pre tých ktorí ním chcú žiť. Hlavne však pre tých, ktorí veria. V Ježiša Krista, Božieho syna, Vykupiteľa a Spasiteľa. V Jeho a jeho príbeh.

Spadám do kategórie veriacich, ktorí o sebe radi tvrdia že kázanie poznajú. Ak by sa ma ale niekto pred mesiacom opýtal, prečo bola pre vykúpenie ľudstva z hriechu potrebná Ježišova smrť, nadvihla by som obočie, sklopila pohľad a cítila sa trápne. Prečo vlastne? Nemohol si radšej vziať moc, ktorá mu bola ponúkaná a vyliečiť svet z hriechu obyčajným dotykom tak ako človeka z choroby? Prečo samotný Boh umrel, prečo si nechal napľuť do tváre?

Timothy Keller a Biblia tvrdia, že keď Boh vyhnal prvých ľudí z raja, zatvoril za nimi nebeskú bránu a ak by sa aj chceli vrátiť späť, zhoreli by v plameňoch hranice, ktorá oddeľovala svet Boha od sveta suchej zeme, záplav, chorôb a vojen. Hriešny človek bol odsúdený na večné zatratenie, ktoré si sám zvolil. Žil slobodne, ale bez Boha. Jeho Láska k človeku však bola taká veľká, že sa rozhodol jeho dušu zachrániť. Poslal syna. Ten mal prejsť plameňom hranice, zaplatiť za hriech, zachrániť svet a navždy zmeniť dejiny ľudstva. A nie len mal. Ježiš tak skutočne urobil.

Neviem, či som niekedy mala na chrbte a na rukách toľko zimomriavok a postavených chĺpkov. Predpokladám, že nie. Kellerova kniha je ako óda, ako čistá úchvatná melódia odrážajúca sa od stien božích chrámov a smerujúca priamo do ľudského srdca. Otvorí oči. Z rozprávky o Božom synovi, ktorý zomrel na kríži, lebo ľúbil Adama a Evu sa stáva najskutočnejší príbeh všetkých čias o mužovi, o človeku, ktorý sa stal Bohom. A to všetko podáva tak jednoducho, rečou normálneho moderného človeka, ktorý spláca hypotéku, zdoláva ťažkosti všedných dní a nemá čas na niekoľko hodinové každodenné rozjímanie nad svetom.

Ak veríte v Krista a veríte v Boha, po prečítaní tejto knihy s nimi začnete žiť. Lebo Kráľov kríž nie je (iba) o Bohu. Je o človeku. Je o vás.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?