dobrý a Dobrý skutok

Autor: Miriam Králiková | 27.1.2013 o 22:01 | Karma článku: 6,75 | Prečítané:  437x

Kresťania na celom svete veria, že ak celý svoj pozemský život prežijú vo viere v Boha, budú konať čestne a čo najviac sa pridŕžať božích prikázaní, budú spasení a po smrti im sám Svätý Peter otvorí brány do raja. Inak povedané, všetci si myslíme, že za dobré skutky si môžeme kúpiť miestenku v nebi.

Môžeme? Hej, vlastne môžeme. Nie však za dobrý, ale za Dobrý skutok. Rozdiel medzi nimi je skoro nepozorovateľný a predsa tak veľký, že oddeľuje dobré od Dobrého. Alebo dobré od skutočne dobrého.

Predstavte si, že kráčate ulicou, normálne sa niekam ponáhľate a ten skoro dokonalý obraz upraveného sveta ciest, chodníkov, stromov a ulíc naruší jeden jediný človek. Sedí na zemi a pýta si peniaze. Starší, špinavý a neupravený pán vám ponúka dobrý skutok. Je fajn robiť dobré skutky a tak si v tom celom zhone nájdete desať sekúnd na to, aby ste z vrecka vybrali aspoň euro, alebo možno dve a prázdny plastový pohár naplnili niečím, čo má hodnotu. Kráčate ďalej, nevšímajúc si slová vďaky a cítite sa dobre. Pretože ste dobrý človek a čistíte tým seba.

A teraz si znovu predstavte, že kráčate ulicou. Normálne sa niekam ponáhľate a ten skoro dokonalý obraz upraveného sveta ciest, chodníkov, stromov a ulíc naruší jeden jediný človek. Sediaci na zemi s prekríženými nohami na kuse kartónu s rukami spätými v prosbe a prázdnym plastovým pohárikom. Jeho existencia vyvracia možnosť skvele fungujúceho sveta. V takom svete by tam ten človek nesedel. Rozhodnete sa byť bojovníkom svetla a do tmy, ktorá toho človeka obklopuje vniesť trochu nádeje. Prestanete sa ponáhľať, zastavíte, usmejete sa na neho a podáte mu euro. On vám poďakuje a vy kráčate ďalej s myšlienkou na to, že ste jeho plastový pohár naplnili niečím, čo jeho život urobí dôstojnejším, jednoduchším, lepším . Možnosť vstať a chvíľu sa v supermarkete tváriť, že spolu s nami ostatnými tvorí fungujúci a spokojný dav. Kráčate ďalej a cítite sa dobre. Pretože ste Dobrý človek, robíte Dobré skutky a čistíte tým svet...

Nerobme veci pre svoj dobrý pocit. Robme ich pre dobrý pocit ostatných.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?