dobrý a Dobrý skutok

Autor: Miriam Králiková | 27.1.2013 o 22:01 | Karma článku: 6,75 | Prečítané:  432x

Kresťania na celom svete veria, že ak celý svoj pozemský život prežijú vo viere v Boha, budú konať čestne a čo najviac sa pridŕžať božích prikázaní, budú spasení a po smrti im sám Svätý Peter otvorí brány do raja. Inak povedané, všetci si myslíme, že za dobré skutky si môžeme kúpiť miestenku v nebi.

Môžeme? Hej, vlastne môžeme. Nie však za dobrý, ale za Dobrý skutok. Rozdiel medzi nimi je skoro nepozorovateľný a predsa tak veľký, že oddeľuje dobré od Dobrého. Alebo dobré od skutočne dobrého.

Predstavte si, že kráčate ulicou, normálne sa niekam ponáhľate a ten skoro dokonalý obraz upraveného sveta ciest, chodníkov, stromov a ulíc naruší jeden jediný človek. Sedí na zemi a pýta si peniaze. Starší, špinavý a neupravený pán vám ponúka dobrý skutok. Je fajn robiť dobré skutky a tak si v tom celom zhone nájdete desať sekúnd na to, aby ste z vrecka vybrali aspoň euro, alebo možno dve a prázdny plastový pohár naplnili niečím, čo má hodnotu. Kráčate ďalej, nevšímajúc si slová vďaky a cítite sa dobre. Pretože ste dobrý človek a čistíte tým seba.

A teraz si znovu predstavte, že kráčate ulicou. Normálne sa niekam ponáhľate a ten skoro dokonalý obraz upraveného sveta ciest, chodníkov, stromov a ulíc naruší jeden jediný človek. Sediaci na zemi s prekríženými nohami na kuse kartónu s rukami spätými v prosbe a prázdnym plastovým pohárikom. Jeho existencia vyvracia možnosť skvele fungujúceho sveta. V takom svete by tam ten človek nesedel. Rozhodnete sa byť bojovníkom svetla a do tmy, ktorá toho človeka obklopuje vniesť trochu nádeje. Prestanete sa ponáhľať, zastavíte, usmejete sa na neho a podáte mu euro. On vám poďakuje a vy kráčate ďalej s myšlienkou na to, že ste jeho plastový pohár naplnili niečím, čo jeho život urobí dôstojnejším, jednoduchším, lepším . Možnosť vstať a chvíľu sa v supermarkete tváriť, že spolu s nami ostatnými tvorí fungujúci a spokojný dav. Kráčate ďalej a cítite sa dobre. Pretože ste Dobrý človek, robíte Dobré skutky a čistíte tým svet...

Nerobme veci pre svoj dobrý pocit. Robme ich pre dobrý pocit ostatných.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Čo je populizmus a prečo ho možno budeme potrebovať?

Ak ste si mysleli, že viete, čo je populizmus, s najväčšou pravdepodobnosťou ste sa mýlili.

PLUS

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane na vojenčine vedel aj Husák

Realita Československej ľudovej armády.

ŠPORT

Drastický šport. Prečo Slovenky nezískali medailu

Velez-Zuzulová aj Vlhová jazdia výborne.


Už ste čítali?