Odvážna Anna Karenina

Autor: Miriam Králiková | 16.12.2012 o 14:05 | Karma článku: 7,30 | Prečítané:  534x

Je obklopená bohatstvom. Má vplyvného a dôležitého muža, syna, ktorého miluje, pozná pravidlá a dodržuje ich. Je ozdobou tej dokonalej ruskej spoločnosti. Nepozná iný svet, než ten, v ktorom žije a ktorého je súčasťou. Láska je spojenie dvoch ľudí pred Bohom a bozky nutnosť, bez ktorej by bola harmónia zákonov narušená. Ešte sa musí vedieť v správny čas usmiať, prijať pozvanie, ukloniť sa a bez namietania patriť vlastníkovi. Je to žena, ktorá žije život dámy, aby ju Rusko akceptovalo. Taký je jej svet. Vlak, ktorý keď sa raz rozbehne, nezastaví.

Nemá núdzovú brzdu, snaží sa vyhýbať aj staniciam, aby cestujúcich nezvádzalo pokušenie prestúpiť, aj okien má málo. Len niekde vpredu sedí rušňovodič  a po chodbách toho dlhého, nekonečného vlaku sa prechádzajú sprievodcovia kontrolujúci, či všetci sedia na svojich miestach, či majú cestovné lístky a či dodržiavajú cestovný poriadok. Ak nie, vyhodia ich. Za jazdy.

Niekedy sa však stane, že človek objaví šťastie. Len tak, náhodou do neho vrazí na chodbe a usmeje sa. Nadýchne sa ho, opatrne a pomaly aby mu jeho vôňa vydržala v nose i pľúcach čo najdlhšie. Zatvorí oči, vychutnáva prítomný okamih a zrazu pochopí. Vie, že neexistuje len jeden vlak, ale že koľajníc, vagónov aj staníc je veľa. Svet stereotypných rán, falošných úsmevov a poslušných manželiek sa premení na šedé choré väzenie. Ona má dve možnosti. Byť šťastná a nenávidená, alebo nešťastná, ale obdivovaná.  Rozhodne sa. Usmeje sa, ale úprimne, prijme pozvanie, pretože chce, ukloní sa, ale s úctou a telo i dušu odovzdá skutočnej láske, ktorá je od skutočného Boha.

S odvahou ženy a šarmom dámy chytí svoje šťastie a vlak nechá odísť. Voňavý opar nádeje a nového začiatku na chvíľu oddiali smútok za synom, zahalí súdiace pohľady a prehluší vykrikujúce výčitky. Ale len na chvíľu. Musí sa vrátiť. Musí vidieť svoje dieťa. Zmieta sa medzi dvoma svetmi. Ten ružový je krajší, ale v tom šedom je jej syn. Žije len z lásky. Z lásky k novému vlaku, na ktorý sa chystá nasadnúť.

Anna je skutočne odvážna žena. Rozhodne sa pre risk. Nechce rešpektovať pravidlá zvrátenej hry, chce byť šťastná...kto nie? Kto opustí teplo bezpečného vlaku a naskočí na ten neistý, len aby hľadal svoje šťastie? Kto je taký šialenec, že sa opováži narušiť harmóniu pravidiel? Kto? Ona je.

Jej vlak prichádza. Nevonia však šťastím. Žila by v ňom život zvieraťa na úteku pred trestom, ktorý ju prenasleduje ako svorka vlkov. Bola by s ním, ale stále sama. Vidí svetlá, z hmly sa vynára nový začiatok, ktorý premenila v koniec. Ticho a bez sĺz skočila pod svoj vlak. Za vzpieranie sa nepísaným pravidlám zaplatila životom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?