Prečo študujem žurnalistiku

Autor: Miriam Králiková | 24.11.2012 o 23:25 | Karma článku: 7,68 | Prečítané:  795x

Keď sa ma ľudia s ironickým úsmevom na tvári pýtajú, prečo študujem odbor, ktorý dnes nemá uplatnenie, zvyčajne zostanem ticho a počkám si na ďalšiu otázku. Obyčajne príde o pár sekúnd neskôr. V tej sa skeptický pýtajúci zaoberá väčšinou tým, čo ma k tej „neuplatniteľnej“ žurnalistike priťahuje. Vtedy svoje napohľad zahanbené ticho preruším a odpoviem rovnako ironicky. „Chcem zachrániť svet.“

Pýtajúcemu stúpne sebavedomie a mne nálada. On si myslí, že stretol ďalšieho v spoločnosti nepotrebného človeka, ktorý je predurčený na prácu v McDonalde a ja si myslím, že som stretla ďalšieho pre spoločnosť dôležitého človeka, ktorý presne vie, ako funguje svet a ktorých ľudí potrebuje.

Veľký záujem poznať tajomstvo môjho rozhodnutia pre novinárčinu ma prinútil zaznamenať moje „prečo áno“ na papier. Bez irónie.

Priznávam, mojim veľkým snom bolo hrabať sa v zemi a svojou prácou prispievať k veľkým odhaleniam milióny rokov starých tajomstiev. Potom som si to rozmyslela, lebo ocko povedal, že by som mala málo času na manžela a vidinu slávnej archeologičky nahradil sen o doktorke zachraňujúcej ľudské životy. Na gympli nám však neotvárali seminár z chémie a mne sa zdalo príliš náročné učiť sa všetky tie vzorce doma. Krehký sen sa rozpadol. Rok pred maturitnou skúškou som teda začala vážne rozmýšľať o svojej budúcnosti.

„Budem novinárka.“ Povedala som si v jedno teplé letné ráno, keď som si čosi písala do denníka a hľadela pri tom na stromy za oknom. O ich listy sa opieralo slnko a na podlahe v mojej izbe vytváralo hravú mozaiku tieňov. Bola som vtedy unesená z kníh od Paula Coelha a všetkého, čo sa týkalo jeho, Boha, lásky a dobra vo svete. Pamätám si na pocit vzrušenia, ktorý ma vtedy ovládol. Bolo to ako keď prídete na veľmi dlho hľadané riešenie veľmi dlho existujúceho problému. Vedela som, že to nie je núdzový plán, ale nikdy nevyslovená túžba malého dievčatka, ktoré v zásuvke skrývalo zbierku svojich poviedok.

Na ľudské sny sa nepozerám z pohľadu využiteľnosti ich splnenia. Ich jedinou úlohou je posúvať hranice, dávať možnosti, priestor. Ja svoje hranice prekračujem na papieri. Odhaľujem tak milióny rokov staré tajomstvá a niekedy vraj aj zachránim ľudský život. Píšem, lebo tým svetu odovzdávam kúsok seba spôsobom, aký mi je najbližší. Píšem, lebo tým napĺňam svoj osobný príbeh. Píšem, lebo ma fascinuje moc slova. Študujem žurnalistiku a študujem ju preto, aby som zachránila svet.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.

KOMENTÁRE

Kto robí Slovensku v Amerike reklamu? Aj statočný pes a splašený medveď

Krajinu často zviditeľnia iba virály.


Už ste čítali?