U Divnej pani

Autor: Miriam Králiková | 11.11.2012 o 21:44 | Karma článku: 6,82 | Prečítané:  597x

Vaše telo, hoci kráčate dosť rýchlo aby ste mu unikli, zviera v nepríjemnom objatí chlad. Jesenná zima je o to prítomnejšia a citeľnejšia, že nad hlavou vám visia sivé mraky a tvár raz nežne, raz náruživo hladí studený severný vietor. Historická ulica Banskej Štiavnice vás obklopuje svojimi starodávnymi budovami s oknami v drevených rámoch strážiacich teplo pred zimou. Hlava sklonená, ruky blízko tela, kráčate a čakáte na koniec pochmúrneho divadla.

Orchester vetra, kostolných zvonov, áut a náhliacich sa topánok klopkajúcich opätkami o chodník nečakane stíchne. Depresívne melódie preruší vábivý ženský hlas. Pozdraví vás, zvodne sa usmeje a pozýva k sebe. Rozmýšľate, či je to súčasťou divadla, alebo čosi úplne iné. Neplánované. Ona vás však zvádza a vy ako opantaný súhlasíte s jej ponukou a všetkými podmienkami. Vchádzate teda dnu, s očakávaním, či bez, jej kráľovstvo vám vyrazí dych. Nie ste jej prvým ani jediným hosťom a určite nie posledným. Usadí vás a nechá tak. Dáva vám priestor, čas. V prítmí umocňujúcom tajomno celej situácie vychutnávate príjemné hrejivé teplo.

Vo vzduchu sa miešajú vône sladké aj korenisté. Snažíte sa rozoznať dráždivú zmes provokujúcu zmysly. Nadýchnete sa a na jazyku cítite chuť kávy, pravej belgickej čokolády, vína a byliniek. Inšpirujúce miesto plné niečoho, čo nedokážete pomenovať sa vás úplne zmocní a vy sa nebránite. Nechcete sa. Svet sa točí okolo vás a ženy kráčajúcej k vášmu stolu. Šaty odhaľujúce viac, ako je dovolené, červený rúž na perách, extravagantný účes, ťažký sladký parfum, nepotrebuje byť krásna, chce len zaujať. Asi je ľahké sa do nej zaľúbiť, ale ona nepotrebuje vás, len vašu túžbu a drzé žiadostivé pohľady. Číta vám myšlienky, ponúka vám to, na čo máte chuť, usmieva sa, pozerá sa, nič nehovorí no vy ju aj tak počúvate, je jej plná miestnosť a predsa sa jej neviete dotknúť. Stáva sa nedostupnou, žiadanou. A vy pristúpite na jej hru, je to krátky nezáväzný flirt, tajomstvo plné kúzla. A tak tam sedíte, vnímajúc všetkými šiestimi zmyslami nový svet okolo vás. Všetko je akési staré, plné nostalgie a spomienok, to miesto má vlastnú dušu...dušu tej divnej pani.

Je čas zaplatiť za výnimočný okamih. Slušne dodržíte podmienky dohody, chvíľku ešte koketujete s tou nedobytnou tajomnou ženou a vraciate sa späť do studeného objatia. Zatvoria sa dvere, kúzlo je preč a vy kráčate ďalej stredovekou ulicou vzdorujúc silnejúcemu vetru. Odchádzate, ale stále počujete jej hlas. Prosí vás, aby ste sa niekedy znovu zastavili...potrebuje vás rovnako, ako vy ju.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Čo je populizmus a prečo ho možno budeme potrebovať?

Ak ste si mysleli, že viete, čo je populizmus, s najväčšou pravdepodobnosťou ste sa mýlili.

PLUS

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane na vojenčine vedel aj Husák

Realita Československej ľudovej armády.

ŠPORT

Drastický šport. Prečo Slovenky nezískali medailu

Velez-Zuzulová aj Vlhová jazdia výborne.


Už ste čítali?